Likefestoon / Aktuális / A hazai románság szószólója lett Kreszta Trajan

A hazai románság szószólója lett Kreszta Trajan

 

A battonyai Kreszta Trajan, a Magyarországi Románok Országos Önkormányzatának elnöke képviseli a parlamentben a 2014-2018-as ciklusban szószólóként a hazai románságot.

 

–         Családom mindig is felvállalta románságát, engem is a helyi nemzetiségi iskolában, majd a gyulai román gimnáziumban taníttattak. Már fiatalon bekapcsolódtam a battonyai román közösség életébe. Részt vettem a Battonyai Románok Nemzetiségi Egyesülete és a Magda Lucian Alapítvány létrehozásában is. A munka során mindig is egyfajta katalizátor szerepet vállaltam – tudtuk meg Kreszta Trajantól, aki a városi közéletben is aktív résztvevő: egy ciklus kivételével a rendszerváltozás óta tagja a battonyai képviselő-testületnek, s immár 12 éve alpolgármestere a városnak.

–          A rendszerváltozás után, 1994-ben alakult meg először a Magyarországi Románok Országos Önkormányzata, aminek elnökségi tagja lettem. A következő ciklusban, mint az közismert, a fővárosi „álromán” önkormányzatok miatt törvényt kellett módosítani, hogy hét hónapos csúszással ugyan, de megalakulhasson az új az országos önkormányzatuk. Engem választottak elnökké, s ezt a pozíciót már a negyedik ciklus óta ellátom.

Kreszta Trajan az országos román önkormányzat nagy eredményének tartja a kulturális autonómia alapjainak megteremtését.

–          Létrehoztuk a Magyarországi Románok Dokumentációs és Információs Központját. Megvásároltuk, s fenntartjuk az ország egyetlen román tájházát Kétegyházán. Cronica címmel újságot alapítottunk, amely nyomon követi nemzetiségünk életét. 2011-ben pedig intézményfenntartóvá váltunk. Elsőként a battonyai két tannyelvű román általános iskolát vettük át, majd a kétegyházit, az elekit, a bihari iskolatársulást, amelyben három település, Bedő, Körösszakál és Körösnagyharsány vesz részt. Ha nem vettük volna át ezen iskolák fenntartását, már megszűntek volna. Tavaly a gyulai Nicolae Balcescu Román Általános Iskola Gimnázium és Kollégium is hozzánk került. A hét intézmény közül egyedül a gyulainak van olyan tanulói létszáma, amely alapján a normatíva elegendő az intézmény fenntartásához. A többihez kiegészítő támogatásra van szükség, összességében évi 150 millió forintra. Az idei kiegészítő támogatásról szóló megállapodás aláírására a napokban került sor. Vagyis nyugodt lelkiismerettel jelenthetem ki, az idei esztendőre is biztosítottak intézményeink számára a működési feltételek. Sőt, fejlesztésekre is lehetőségünk van, erre több mint 50 millió forintot kaptunk eddig 2014-ben.

Az országos önkormányzat elnöke azért tartja kiemelkedően fontosnak az intézmények kérdését, mert meglátása szerint csak erős iskolarendszerrel lehet fenntartani hosszútávon a magyarországi románság identitását. Reményét fejezte ki, hogy a két ország közötti kapcsolat további javulása hatására a jövőben még több, románul tudó szakemberre lesz szükség a gazdasági, kulturális és egyéb kapcsolatok ápolása érdekében.

Kreszta Trajan ugyancsak fontos feladatnak nevezte a román ortodox templomok, kápolnák, parókiák felújítását, a kultúra és a hagyományok ápolását, valamint a határon átnyúló együttműködés fejlesztését.

–          Szószólóként lesz tehát feladatom bőven, hogy ezen ügyekért mindent megtegyek a parlamentben. S bár a végszavazásoknál mi nem szavazhatunk majd, az előkészítő munka során remélem, mi, tizenhárman jól tudjuk majd képviselni a hazai nemzetiségek érdekeit a bennünket is érintő kérdésekben – fogalmazott.

Fotó: Kovács Erika

Szerzőnk: Szerkeszto

Nézze meg ezt is!

Az árulást sokfelé szeretik, de az árulót sehol

VAN, AMI NEM FÉR BELE. Feljelentés az internetes oldalunkat feltörők ellen (KATT IDE!)    

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.